رد کردن لینک ها

اشتراک در :

چرا تئاتر؟

بالا بردن اعتماد به نفس

تقویت فن بیان و گفتار شیوا

افزایش دقت و تمرکز

تقویت حواس پنجگانه

افزایش مهارتهای کلامی  و ارتباطی

تقویت برون ریزی عواطف

پرورش خلاقیت

ایجاد حرکت و نشاط

پرورش بدن و رشد مهارتهای حرکتی

آشنایی با ادبیات و گسترش دایره واژگان

ایجاد فهم و درک عمیق از وقایع

تقویت تخیل صحیح

تقویت حس مسولیت پذیری

پرورش زوایای دید
آموزش نقد و نظر دادن و تشخیص دادن (پرورش تفکر انتقادی)

ارتباط برقرار کردن بین حرکت و حس (پانتومیم)

نظم پذیری در رابطه با اجرای مراحل مختلف نمایش

تئاتر وسیله ای برای تخلیه هیجانی و عاطفی

پرورش حس تعاون و مشارکت

رشد قدرت بداهه  و نفوذ انتقال مفاهیم به دیگران
تربیت و تقویت حس زیباشناسی

  1. اساتید برجستۀ تعلیم و تربیت همواره از تئاتر بعنوان قویترین قالب آموزشی و هنریِ مناسببرای کودکان و نوجوانان یاد می کنند و به مسئله خودسازی از طریق هنرهای نمایشی تأکید فراوان دارند.
  2. با بهره گیری از هنر نمایش، مشکل ترین مسائل درسی، تربیتی و روحی و روانی حل می شود و باعث رشد فکر و اندیشه ی کودک می شود.
  3. هنر نمایش به دلیل بهره گیری از هنرهای دیگر، بسیار جذاب و موثر است. نمایش در بردارنده: موسیقی (ریتم)، رقص (نمایش حالات بدن)، آواز (بیان)، نقاشی (گریم، طراحی)، معماری (دکوربندی صحنه نمایش)، ادبیات (نمایشنامه و داستان)، نور، افکت می باشد.
  4. نمایش فرایندی است که از طریق آن کودکان دنیا را بهتر می شناسند و با آن ارتباط سالم تری برقرار می کنند.همدلی ،بصیرت و مهارت های درون فردی آن ها رشد کرده و می توان از رابطه نمایش با ذهنیات فردی و ساختار شخصیت انسان ها در جهت درک و تفاهم بیشتر میان انسان ها و ایجاد ارتباط با دنیا بهره گرفت
  5. نقش دیگر بازیگری کودک، هدایت تخیلات او و نزدیک کردن آن ها به امور و اعمال عینی است. بازیگری کودک برخوردهای عینی کودک را با واقعیت دنیای پیرامونش، بیشتر و بیشتر می کند، تا بوسیله آن ها به بینش درستی از زندگی برسد. بازیگری کودک، به او ضبط نفس، تمرکز و دقت را می آموزدبنابراین میبینیم که بازیگری با انتقال غیرمستقیم اطلاعات و به گونه ای جذاب زمینه آموزش های اخلاقی پایدار را برای کودک فراهم می آورد و می تواند او را برای حضور در اجتماع آماده سازد.
  6. چنانچه نمایش با کودکان و نوجوانان به شکل صحیح و برنامه منظم و حساب شده مورد استفاده قرار گیرد ، به عنوان یک کار هنری و تربیتی مفید ، قطعا اثرات پرورشی ارزنده ای بر مخاطبان خود داشته و از لحاظ کارکرد تربینی ، به مراتب قویتر از سایر رشته های هنری عمل خواهد کرد.
  7. تئاتر کاربردی می‌تواند کودک را با مشکلاتی در نهادش روبه رو کند که خود از وجود آن‌ها بی‌خبر است. تئاتر کاربردی این قدرت را دارد که از ظهور مشکلات قهریه در بزرگسالی جلوگیری کند. اگر ما در کودکی به وسیله تئاتر فرصت خودنمایی به کودکان بدهیم می‌توانیم از بروز بسیاری از مشکلات رفتاری در بزرگ‌سالی جلوگیری کنیم 
  8. تأثیر تئاتر دو وجهی است، وجه اول جنبه آموزش برای کودک و نوجوان است و دیگر اینکه والدین کودکان وافرادی که مسئولیت پرورش و آموزش کودکان دارند با زوایای متفاوت ذهن و رویاها و واقعیت هایی که کودک با آن روبرو است، آشنا می‌شوند. این امر آنها رابه تفکر وا می دارد و باعث تصحیح شدن مسائل اخلاقی، رفتاری و آموزشی جامعه مان می‌شود.
  9. نمایش کارکرد تحصیلی را افزایش می‌دهدنتایج تحصیلی بسیاری از دانش آموزان ارتباط معناداری را میان اشتغال به تئاتر و پیشرفت تحصیلی نشان می‌دهد. دانش آموزانی که به این هنر می‌پردازند، به غیر از کسب نمرات بهتر به نسبت همکلاسی‌هایشان غالبا توانایی بالاتری در خواندن از خود به نمایش گذاشته، حضور ذهنشان را از دست نداده و بر خلاف همتایان خود، عموما بیشتر وقت خود را در مدرسه می‌گذرانند

به گفتگو بپیوندید