رد کردن لینک ها

اشتراک در :

نمایش‌های آیینی سنتی

بازی‌های روایتی شاهنامه با تدریس فهیمه باروت‌چی

کلاسی است برای کودکان تا آنان بتوانند برای تعریف یک داستان یا روایت، تمرکز ذهنی داشته باشند یعنی هدف شخصی من این نیست که کودکان در این کلاس، صرفا نقال شوند و بتوانند نقالی کنند. هدف اولیه من این است که آنان آنقدر تمرکز ذهنی داشته باشند که بتوانند یک داستان یا شعر را خیلی شیوا و با احساسات مختلف بیان کنند.

 یعنی در این کلاس با کودکان روی حس های مختلف کار می کنیم که آنان حس هایشان را بشناسند، غم شادی، ترس تعجب و ..  بعد در داستان هایی که خودشان انتخاب می کنند با آنان کم کم در طول ترم کار می کنیم و آنان می توانند در پایان ترم، یک داستان را با تمام حس هایش به تماشاگر منتقل کنند. در این بین کودکانی که تلاش بیشتری داشته باشند و مستعد هم باشند تکنیک های نقالی را هم بتدریج در طول ترم خواهم گفت تا در پایان کلاس، اگر دوست داشتند یک نقل هم اجرا کنند.

خیمه شب‌ بازی با تدریس شراره طیار

خیمه ‌شب ‌بازی اولین نمایش عروسکی ایران و گونه‌ای از نمایش‌های سنتی است. دوره آموزشی خیمه شب بازی با هدف آشنایی هنرجویان با نمایش‌ها و فرهنگ اصیل ایرانی، برگزار می‌شود. در این دوره مرور کوتاهی بر تاریخچه نمایش عروسکی در ایران داریم و چند جلسه‌ای را به ساخت عروسک‌ها، طراحی کاراکترشان و دلیل وجودی هر یک از آنها اختصاص می‌دهیم.

این کلاس شامل دو بخش تئوری و عملی است. در بخش تئوری درباره نمایش عروسکی ایرانی صحبت می‌کنیم و در بخش عملی، با استفاده از متریال سادهساخت عروسک‌های نخی و دستکشی آموزش داده می‌شود.

آموزش صداپیشگی ، عروسک‌گردانی، ساخت و ساز صفیر و ایجاد صدای آن، بداهه‌پردازی و … از دیگر بخش‌های این کلاس است.

نمایش‌های سنتی با تدریس بهاره میرزاپور

در واقع این کلاس آموزش نمایش‌های شادی‌آور است و آموزش شیوه‌های مختلف نمایش ایرانی از جمله سیاه بازی، نقالی، کوسه بر نشین، تعزیه،پرده خوانی،رو حوضی و میرنوروزی و …. را در بر می‌گیرد تا هنرجویان کودکبامفاهیموتکنیک‌هاینمایش‌هایایرانیآشناشنوندوتوانمندی‌های خود را دراین زمینه شناسایی کنند و به دنبال کسب مهارت‌ها و تکنیک‌های جدیدی در جهت علاقه‌مندی‌های خود باشند.